Шетелдік ғалым Себастьян Ладыжинский консерваторияда шеберлік сыныптарын өткізді

2024 жылдың 22 сәуір мен 26 сәуір аралығында Erasmus+ бағдарламасы аясында Қазақстанға келген композитор, Вроцлавтағы Карол Липинский атындағы музыка академиясының (Вроцлав, Польша) театр және кино музыка студиясының жетекшісі, хабилитацияланған доктор Себастьян Ладыжинскийдің шеберлік сыныптары өтті. Вроцлавтағы Карол Липинский атындағы музыка академиясы Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясының серіктесі болып табылады.

Музыкатану және композиция кафедрасы мен халықаралық бөлім ұйымдастырған дәрістер аясында С. Ладыжинский композиторлық өнер саласындағы білімі мен тәжірибесімен бөлісті. Консерваторияда болған кезінде композитор келесі тақырыптар бойынша бірнеше ашық дәрістер оқыды: «Бүгінгі күндердегі фильмдегі музыканың рөлі», «Қытай киносындағы Музыка», «Технологияларды заманауи композитордың киномузыка құралы ретінде қолдану». Сонымен қатар, ол шеберлік сабақтарын өткізді, онда әр студентпен жеке жұмыс жасай отырып, оларға ұсынылған жұмыстар бойынша құнды ұсыныстар берді. Онымен қоса, С. Ладыжинский AlmaU университетіндегі дыбыс жазу студиясына барып, киномузыка саласындағы жетістіктер туралы жаңа мәліметтермен бөлісті.

Композитор Консерваторияға екі миссиямен келді: бірі дәрістер оқу және шеберлік сабақтарын өткізу болса, екіншісі «Композиция» мамандығы бойынша ҚР ҒЖБМ XVI Республикалық пәндік студенттік олимпиадада және XVI Республикалық кіші олимпиадада қазылар алқасының төрағасы ретінде сөз сөйлеп, айтылған іс-шараларға қатысу болды. Оның сарапшы және қазылар алқасының беделді мүшесі ретінде қатысуы студенттердің жарыстарының жоғары деңгейін қамтамасыз етті. Өз талантын көрсетуге және музыкалық өнер саласында танылуға ұмтылған жас композиторлар шетелдік әріптестерінің бағасын ала алды.

С. Ладыжинскийдің болуы студенттерге оң әсер етті және музыкатану және композиция кафедрасының оқытушылары мен профессорларымен тәжірибе алмасуға ықпал етті.